INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Michał Berkman      Michał Berkman, wizerunek na podstawie ilustracji z książki Jakuba Kazimierza Gieysztora "Pamiętniki z lat 1857-1865 poprzedzone wspomnieniami osobistemi Tadeusza Korzona oraz opatrzone przedmową i przypisami" T. 1, 1921, s. 175 (TŚ).

Michał Berkman  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Berkman Michał (1823–1913), powstaniec, nauczyciel matematyki, syn Józefa i Ludwiki, (ob. P. S. B. t. I, s. 215) ur. 23 IX w Wilnie, tamże ukończył gimnazjum. W r. 1843 jako stypendysta rządowy wstąpił na Uniwersytet Charkowski, gdzie na wydz. filozoficznym ukończył studja matematyczno-przyrodn. w r. 1848; w tymże roku został nauczycielem historji i geografji w szkole powiatowej w Prużanach. Następnie otrzymał posadę nauczyciela matematyki w Lidzie a wreszcie w Wilnie, gdzie pozostawał do r. 1858, przyjaźniąc się z Syrokomla i Andriollim. Przeniesiony do gimnazjum w Kiejdanach; poślubił w r. 1862 Julję Dalewską. Spokrewniony przez żonę z braćmi Dalewskimi i Zygmuntem Sierakowskim, brał żywy udział w ruchu rewolucyjnym. Po wybuchu powstania stracił posadę w gimnazjum. Pod kryptonimem Juljana Dalewskiego działał w organizacji powstańczej kowieńskiej. Po wykryciu w jego mieszkaniu emisarjusza Nejmarka został aresztowany i osadzony w więzieniu kowieńskiem a w październiku 1863 r. zesłany na Sybir do Makarjewa w gub. Kostromskiej. Na mocy amnestji powrócił do kraju i osiadł w Warszawie, gdzie pracował odtąd jako nauczyciel matematyki w szkole technicznej kolei wiedeńskiej. Nakładem kasy im. J. Mianowskiego wydał w r. 1884 Początki arytmetyki i O najprostszych figurach geometrycznych. W r. 1905 przeniósł się do Skierniewic, gdzie zmarł 18 II 1913.

 

Pieczynis S., Ś. p. Michał Berkman, »Wychowanie w domu i szkole«, Roczn. VI, z. 4, kwiecień 1913; Gieysztor J., Pamiętniki, I–II, Wil. 1913 wedle indeksu.

Zygmunt Mann

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.